Vishay/Vitramon CDR01BP470BKZMAT
CDR01BP470BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BP470BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR01BP470BKZMAT.pdf
Availability of CDR01BP470BKZMAT
QUANTITY
CDR01BP470BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BP470BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BP470BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BP470BKZMAT
Related LinksCDR01BP4, CDR01BP470BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BP470BKZMAT Details Description
Related parts for CDR01BP470BKZMAT
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 0.075 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 5.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 0.8MM SMD VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 72POS datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
15P F L FILTER PC FRT/REAR SPC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf