Littelfuse 30KPA132C-B
30KPA132C-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA132C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 132VWM 223.65VC P600
Datasheet Download
30KPA132C-B.pdf
Availability of 30KPA132C-B
QUANTITY
30KPA132C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA132C-B
Internal Part NumberEIS-30KPA132C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)132V
Voltage - Breakdown (Min)139.29V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp223.65V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)142.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA132C-B
Related Links30KPA, 30KPA132C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA132C-B Details Description
Related parts for 30KPA132C-B
FIXED IND 8MH 1A 3.34 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO220AC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
IC RCVR 21BIT CHAN LINK 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf