TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ19JN
D38999/20WJ19JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ19JN.pdf
Availability of D38999/20WJ19JN
QUANTITY
D38999/20WJ19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ19JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ19JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ19JN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ19JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ19JN Details Description
Related parts for D38999/20WJ19JN
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 17 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
HORIZ SMD JMPR 10POS .100"" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf