Littelfuse 30KPA144A-HRA
30KPA144A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA144A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 144VWM 223.2VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA144A-HRA.pdf
Availability of 30KPA144A-HRA
QUANTITY
30KPA144A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA144A-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA144A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)144V
Voltage - Breakdown (Min)160.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp223.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)135.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA144A-HRA
Related Links30KPA1, 30KPA144A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA144A-HRA Details Description
Related parts for 30KPA144A-HRA
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf