Littelfuse 30KPA156CA-B
30KPA156CA-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA156CA-B
Brief Description
TVS DIODE 156VWM 245VC P600
Datasheet Download
30KPA156CA-B.pdf
Availability of 30KPA156CA-B
QUANTITY
30KPA156CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA156CA-B
Internal Part NumberEIS-30KPA156CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)156V
Voltage - Breakdown (Min)174.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp245V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123.7A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA156CA-B
Related Links30KPA1, 30KPA156CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA156CA-B Details Description
Related parts for 30KPA156CA-B
SCREWDRIVER SLOTTED 5.5MM 11.5" datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 1A 1PL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf