Littelfuse 30KPA160
30KPA160 picture photo
Mfg. Part Number
30KPA160
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 265.23VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA160.pdf
Availability of 30KPA160
QUANTITY
30KPA160 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA160
Internal Part NumberEIS-30KPA160
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)168.87V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp265.23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA160
Related Links30KP, 30KPA160 Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA160 Details Description
Related parts for 30KPA160
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.7A SSOT-6 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 160MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED 30/85LM C (2) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf