Microsemi Commercial Components 30KPA160AE3/TR13
30KPA160AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
30KPA160AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 252.6VC P600
Datasheet Download
30KPA160AE3/TR13.pdf
Availability of 30KPA160AE3/TR13
QUANTITY
30KPA160AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA160AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-30KPA160AE3/TR13
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp252.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA160AE3/TR13
Related Links30KPA160, 30KPA160AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
30KPA160AE3/TR13 Details Description
Related parts for 30KPA160AE3/TR13
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM/HD 40QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 650W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FERRITE BEAD 80 OHM 0402 datasheet.pdf