Cypress Semiconductor STK12C68-5L35M
STK12C68-5L35M picture photo
Mfg. Part Number
STK12C68-5L35M
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28LCC
Datasheet Download
STK12C68-5L35M.pdf
Availability of STK12C68-5L35M
QUANTITY
STK12C68-5L35M Order Process
Ship out your order
Specifications of STK12C68-5L35M
Internal Part NumberEIS-STK12C68-5L35M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Standard Package68
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size64K (8K x 8)
Speed35ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case28-LCC
Supplier Device Package28-LCC (13.94 x 8.89)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STK12C68-5L35M
Related LinksSTK12C6, STK12C68-5L35M Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
STK12C68-5L35M Details Description
Related parts for STK12C68-5L35M
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 81.27VC SMC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 10-UMAX datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 1K OHM 50MA 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.2V SSOT-2 datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 3A 115/250VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf