Littelfuse 30KPA160C-B
30KPA160C-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA160C-B
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 265.23VC P600
Datasheet Download
30KPA160C-B.pdf
Availability of 30KPA160C-B
QUANTITY
30KPA160C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA160C-B
Internal Part NumberEIS-30KPA160C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)168.87V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp265.23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA160C-B
Related Links30KPA, 30KPA160C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA160C-B Details Description
Related parts for 30KPA160C-B
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 75A datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TX OPT HIGH PERFORMANCE 5MBD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf