Littelfuse 30KPA168-B
30KPA168-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168-B
Brief Description
TVS DIODE 168VWM 286.02VC P600
Datasheet Download
30KPA168-B.pdf
Availability of 30KPA168-B
QUANTITY
30KPA168-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168-B
Internal Part NumberEIS-30KPA168-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)177.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp286.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)111.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168-B
Related Links30KPA, 30KPA168-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA168-B Details Description
Related parts for 30KPA168-B
JUMPER-H1506TR/A3048N/X 3" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 200V DF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 40POS datasheet.pdf