Microsemi Commercial Components 30KPA168CE3/TR13
30KPA168CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168CE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 168VWM P600
Datasheet Download
30KPA168CE3/TR13.pdf
Availability of 30KPA168CE3/TR13
QUANTITY
30KPA168CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-30KPA168CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)176.94V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168CE3/TR13
Related Links30KPA168, 30KPA168CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
30KPA168CE3/TR13 Details Description
Related parts for 30KPA168CE3/TR13
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V ITO220 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOP4 datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 18" WHT datasheet.pdf