Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174510K0000Q0L
Y174510K0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y174510K0000Q0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.16W 2512
Datasheet Download
Y174510K0000Q0L.pdf
Availability of Y174510K0000Q0L
QUANTITY
Y174510K0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174510K0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y174510K0000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1DZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.16W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174510K0000Q0L
Y174510K0000Q0L Details Description
Related parts for Y174510K0000Q0L
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 24-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DL .100" GOLD datasheet.pdf