Littelfuse 30KPA240CA-HRA
30KPA240CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA240CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 240VWM 387VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA240CA-HRA.pdf
Availability of 30KPA240CA-HRA
QUANTITY
30KPA240CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA240CA-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA240CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)268.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp387V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)78.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA240CA-HRA
Related Links30KPA24, 30KPA240CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA240CA-HRA Details Description
Related parts for 30KPA240CA-HRA
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf