Littelfuse 30KPA260A-HRA
30KPA260A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA260A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 260VWM 416VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA260A-HRA.pdf
Availability of 30KPA260A-HRA
QUANTITY
30KPA260A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA260A-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA260A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)260V
Voltage - Breakdown (Min)290.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp416V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)72.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA260A-HRA
Related Links30KPA2, 30KPA260A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA260A-HRA Details Description
Related parts for 30KPA260A-HRA
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CRM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-100' BLACK datasheet.pdf
IC MEMORY datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 470MA 260 MOHM datasheet.pdf