Littelfuse 30KPA270CA-HR
30KPA270CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA270CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 270VWM 436.2VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA270CA-HR.pdf
Availability of 30KPA270CA-HR
QUANTITY
30KPA270CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA270CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA270CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)270V
Voltage - Breakdown (Min)301.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp436.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.5A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA270CA-HR
Related Links30KPA2, 30KPA270CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA270CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA270CA-HR
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 200A 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf