Littelfuse 30KPA300A-HR
30KPA300A-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA300A-HR
Brief Description
TVS DIODE 300VWM 484.0VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA300A-HR.pdf
Availability of 30KPA300A-HR
QUANTITY
30KPA300A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA300A-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA300A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)334V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp484V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA300A-HR
Related Links30KPA3, 30KPA300A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA300A-HR Details Description
Related parts for 30KPA300A-HR
TOOL STRIPPER COAXIAL CABLE CST datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS PCB TIN datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.051UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL EZ-BOARD ADSP-BF60X datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf