Littelfuse 30KPA48C-B
30KPA48C-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA48C-B
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.68VC P600
Datasheet Download
30KPA48C-B.pdf
Availability of 30KPA48C-B
QUANTITY
30KPA48C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA48C-B
Internal Part NumberEIS-30KPA48C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)50.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.68V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)371.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA48C-B
Related Links30KPA, 30KPA48C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA48C-B Details Description
Related parts for 30KPA48C-B
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 450OHMS LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 82PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf