Littelfuse 30KPA48CA-HRA
30KPA48CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA48CA-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 81.6VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA48CA-HRA.pdf
Availability of 30KPA48CA-HRA
QUANTITY
30KPA48CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA48CA-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA48CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp81.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)371.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA48CA-HRA
Related Links30KPA4, 30KPA48CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA48CA-HRA Details Description
Related parts for 30KPA48CA-HRA
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AC datasheet.pdf
IC MPU I.MX23 454MHZ 128LQFP datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 800 LM datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE 2MM 6"WH datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf