Littelfuse 30KPA60CA-HR
30KPA60CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA60CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 102VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA60CA-HR.pdf
Availability of 30KPA60CA-HR
QUANTITY
30KPA60CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA60CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA60CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp102V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)297.1A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA60CA-HR
Related Links30KPA6, 30KPA60CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA60CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA60CA-HR
IC DAC DUAL 12BIT MULT 24-TSSOP datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST BR-360 .430" datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT BLKHD CPC STRAIGHT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 54POS datasheet.pdf