Littelfuse 30KPA60CA-HR
30KPA60CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA60CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 102VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA60CA-HR.pdf
Availability of 30KPA60CA-HR
QUANTITY
30KPA60CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA60CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA60CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp102V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)297.1A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA60CA-HR
Related Links30KPA6, 30KPA60CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA60CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA60CA-HR
CONN RECEPT 2POS POL MTA-100 TIN datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SC59 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 42A 1.88 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf