Littelfuse 30KPA64CA
30KPA64CA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA64CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 104VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA64CA.pdf
Availability of 30KPA64CA
QUANTITY
30KPA64CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA64CA
Internal Part NumberEIS-30KPA64CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)291.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA64CA
Related Links30KP, 30KPA64CA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA64CA Details Description
Related parts for 30KPA64CA
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TRISIL TELECOM PROTECTION DO-15 datasheet.pdf
IC ADSL2+LINE DRVR 2CH 28-HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf