Littelfuse 30KPA71A-HRA
30KPA71A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA71A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 71VWM 111.5VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA71A-HRA.pdf
Availability of 30KPA71A-HRA
QUANTITY
30KPA71A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA71A-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA71A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)71V
Voltage - Breakdown (Min)79.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp111.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)271.7A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA71A-HRA
Related Links30KPA7, 30KPA71A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA71A-HRA Details Description
Related parts for 30KPA71A-HRA
ENCODER KIT 3CH INCREMENT 400CPR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
6800UF 250V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf