Littelfuse 30KPA84A-B
30KPA84A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA84A-B
Brief Description
TVS DIODE 84VWM 139.2VC P600
Datasheet Download
30KPA84A-B.pdf
Availability of 30KPA84A-B
QUANTITY
30KPA84A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA84A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA84A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)84V
Voltage - Breakdown (Min)93.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp139.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)217.7A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA84A-B
Related Links30KPA, 30KPA84A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA84A-B Details Description
Related parts for 30KPA84A-B
RELAY REED SPDT 400MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 493 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf