Vishay/Dale CRCW080540K2FKEA
CRCW080540K2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080540K2FKEA
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080540K2FKEA.pdf
Availability of CRCW080540K2FKEA
QUANTITY
CRCW080540K2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080540K2FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080540K2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080540K2FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080540K2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080540K2FKEA Details Description
Related parts for CRCW080540K2FKEA
IC CTLR HOT SWAP SEQ DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 Y/G,Y/G,Y/G,Y/G datasheet.pdf
SWITCH 7POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
SW SAFETY ADJUST ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf