JST Sales America Inc. B20B-PHDSS
B20B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
B20B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 20POS 2MM
Datasheet Download
B20B-PHDSS.pdf
Availability of B20B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B20B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of B20B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-B20B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20B-PHDSS
Related LinksB20B-, B20B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B20B-PHDSS Details Description
Related parts for B20B-PHDSS
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SYNC BUCK 40-QFN datasheet.pdf
PASS THRU MICRO MOUNT - WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIRTREE C CLIP BLACK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC datasheet.pdf