Littelfuse 30R700UMR
30R700UMR picture photo
Mfg. Part Number
30R700UMR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 30V 7A KINK AMMO
Datasheet Download
30R700UMR.pdf
Availability of 30R700UMR
QUANTITY
30R700UMR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30R700UMR
Internal Part NumberEIS-30R700UMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 30R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)7A
Current - Trip (It)14A
R Min/Max0.005 ~ 0.030 Ohm
Time to Trip17.5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30R700UMR
Related Links30R7, 30R700UMR Datasheet, Littelfuse Distributor
30R700UMR Details Description
Related parts for 30R700UMR
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf