TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3100Y30T17777CL
3100Y30T17777CL picture photo
Mfg. Part Number
3100Y30T17777CL
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 60A 3P 120V
Datasheet Download
3100Y30T17777CL.pdf
Availability of 3100Y30T17777CL
QUANTITY
3100Y30T17777CL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3100Y30T17777CL
Internal Part NumberEIS-3100Y30T17777CL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3100Y30T17777CL
3100Y30T17777CL Details Description
Related parts for 3100Y30T17777CL
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 160 MOHM datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf