Vishay/Dale RER60FR348RC02
RER60FR348RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR348RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.348 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR348RC02.pdf
Availability of RER60FR348RC02
QUANTITY
RER60FR348RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR348RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR348RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.348
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR348RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR348RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR348RC02 Details Description
Related parts for RER60FR348RC02
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-220F datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 10X21.2X19MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 8V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf