NMB Technologies Corp. 3110KL-04W-B19-G50
3110KL-04W-B19-G50 picture photo
Mfg. Part Number
3110KL-04W-B19-G50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3110KL-04W-B19-G50.pdf
Availability of 3110KL-04W-B19-G50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3110KL-04W-B19-G50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3110KL-04W-B19-G50
Internal Part NumberEIS-3110KL-04W-B19-G50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3110KL-04W-B19-G50 Material
Standard Package80
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3110KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow24.7 CFM (0.699m³/min)
Static Pressure0.067 in H2O (16.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise22 dB
Power (Watts)1.20W
RPM2150 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3110KL-04W-B19-G50
Related Links3110KL-04, 3110KL-04W-B19-G50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3110KL-04W-B19-G50 Details Description
Related parts for 3110KL-04W-B19-G50
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
TVS DIODE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf