| Internal Part Number | EIS-3110KL-04W-B20-D00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Fan Agency Approvals | |
| RoHS Information | 3110KL-04W-B20-D00 Material | |
| Standard Package | 80 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | DC Fans | |
| Series | 3110KL | |
| Voltage - Rated | 12VDC | |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H x 25mm W | |
| Air Flow | 28.2 CFM (0.799m³/min) | |
| Static Pressure | 0.087 in H2O (21.7 Pa) | |
| Bearing Type | Ball | |
| Fan Type | Tubeaxial | |
| Features | - | |
| Noise | 25 dB | |
| Power (Watts) | 1.32W | |
| RPM | 2400 RPM | |
| Termination | 2 Wire Leads | |
| Ingress Protection | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) | |
| Current Rating | 0.110A | |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC | |
| Life Expectancy | 70000 hrs @ 25°C | |