NMB Technologies Corp. 3110KL-04W-B29-G50
3110KL-04W-B29-G50 picture photo
Mfg. Part Number
3110KL-04W-B29-G50
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3110KL-04W-B29-G50.pdf
Availability of 3110KL-04W-B29-G50
QUANTITY
3110KL-04W-B29-G50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3110KL-04W-B29-G50
Internal Part NumberEIS-3110KL-04W-B29-G50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS Information3110KL-04W-B29-G50 Material
Standard Package80
Series3110KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow28.2 CFM (0.799m³/min)
Static Pressure0.087 in H2O (21.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise25 dB
Power (Watts)1.32W
RPM2400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.110A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3110KL-04W-B29-G50
Related Links3110KL-04, 3110KL-04W-B29-G50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3110KL-04W-B29-G50 Details Description
Related parts for 3110KL-04W-B29-G50
CONN PLUG 22POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 11POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/08/135 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 645MA 235 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 15W datasheet.pdf