NMB Technologies Corp. 3115RL-04W-B99-E50
3115RL-04W-B99-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3115RL-04W-B99-E50
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3115RL-04W-B99-E50.pdf
Availability of 3115RL-04W-B99-E50
QUANTITY
3115RL-04W-B99-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3115RL-04W-B99-E50
Internal Part NumberEIS-3115RL-04W-B99-E50
RoHS Information3115RL-04W-B99-E50 Material
Series3115RL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow123.6 CFM (3.50m³/min)
Static Pressure1.887 in H2O (470.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise62.5 dB(A)
Power (Watts)32.4W
RPM8600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating2.7A
Voltage Range7 ~ 12.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3115RL-04W-B99-E50
Related Links3115RL-04, 3115RL-04W-B99-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3115RL-04W-B99-E50 Details Description
Related parts for 3115RL-04W-B99-E50
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 5.08MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 12V datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN PIN datasheet.pdf
CONN MALE 8POS GOLD WIRE WRAP datasheet.pdf