Honeywell Sensing and Productivity Solutions 311SX2-H58
311SX2-H58 picture photo
Mfg. Part Number
311SX2-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A PINS
Datasheet Download
311SX2-H58.pdf
Availability of 311SX2-H58
QUANTITY
311SX2-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 311SX2-H58
Internal Part NumberEIS-311SX2-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force5gf
Pretravel0.114" (2.9mm)
Differential Travel0.035" (0.9mm)
Overtravel0.025" (0.6mm)
Operating Position0.325" (8.25mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)311SX2-H58
Related Links311SX, 311SX2-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
311SX2-H58 Details Description
Related parts for 311SX2-H58
IC TRIPLE DRVR/RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
DNF 450 MHZ -1000 MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8VC 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
HEATSHRINK 14/5MM BLACK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf