E-T-A 3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A picture photo
Mfg. Part Number
3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC
Datasheet Download
3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A.pdf
Availability of 3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
QUANTITY
3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
Internal Part NumberEIS-3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series3140
Breaker TypeThermal
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles4
Actuator TypePushbutton
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
Related Links3140-F170-P7, 3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A Datasheet, E-T-A Distributor
3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A Details Description
Related parts for 3140-F170-P7T1-SGRX-3.5A
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RD/BLU TR SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND REEL 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLVNG .75"ID BLACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf