Rubycon 315MXC180MEFCSN22X35
315MXC180MEFCSN22X35 picture photo
Mfg. Part Number
315MXC180MEFCSN22X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
315MXC180MEFCSN22X35.pdf
Availability of 315MXC180MEFCSN22X35
QUANTITY
315MXC180MEFCSN22X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 315MXC180MEFCSN22X35
Internal Part NumberEIS-315MXC180MEFCSN22X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)315MXC180MEFCSN22X35
Related Links315MXC180M, 315MXC180MEFCSN22X35 Datasheet, Rubycon Distributor
315MXC180MEFCSN22X35 Details Description
Related parts for 315MXC180MEFCSN22X35
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 9A SC75-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf