Rubycon 315MXC330MEFCSN25X40
315MXC330MEFCSN25X40 picture photo
Mfg. Part Number
315MXC330MEFCSN25X40
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
315MXC330MEFCSN25X40.pdf
Availability of 315MXC330MEFCSN25X40
QUANTITY
315MXC330MEFCSN25X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 315MXC330MEFCSN25X40
Internal Part NumberEIS-315MXC330MEFCSN25X40
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)315MXC330MEFCSN25X40
Related Links315MXC330M, 315MXC330MEFCSN25X40 Datasheet, Rubycon Distributor
315MXC330MEFCSN25X40 Details Description
Related parts for 315MXC330MEFCSN25X40
MC 5P M/MP TERMINATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 2 AXIS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf