Cornell Dubilier Electronics 3186GE472M400MPC1
3186GE472M400MPC1 picture photo
Mfg. Part Number
3186GE472M400MPC1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
3186GE472M400MPC1.pdf
Availability of 3186GE472M400MPC1
QUANTITY
3186GE472M400MPC1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3186GE472M400MPC1
Internal Part NumberEIS-3186GE472M400MPC1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series3186
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)