Cornell Dubilier Electronics 3186GF472M400MPC1
3186GF472M400MPC1 picture photo
Mfg. Part Number
3186GF472M400MPC1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
3186GF472M400MPC1.pdf
Availability of 3186GF472M400MPC1
QUANTITY
3186GF472M400MPC1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3186GF472M400MPC1
Internal Part NumberEIS-3186GF472M400MPC1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series3186
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3186GF472M400MPC1
Related Links3186GF47, 3186GF472M400MPC1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
3186GF472M400MPC1 Details Description
Related parts for 3186GF472M400MPC1
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 7POS datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
UHF STRAIGHT SOLDER PLUG FOR RG- datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
Low Distortion, 1.5 W Audio Power Amplifier IC datasheet.pdf