Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR475
SM2615FTR475 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR475
Brief Description
RES SMD 0.475 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR475.pdf
Availability of SM2615FTR475
QUANTITY
SM2615FTR475 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR475
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR475
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR475
Related LinksSM2615, SM2615FTR475 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR475 Details Description
Related parts for SM2615FTR475
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
IC CODEC AC'97 MIC/JACK 48-QFP datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X8R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 125VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf