JST Sales America Inc. 31FMN-BMT-A-TF
31FMN-BMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
31FMN-BMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 31POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
31FMN-BMT-A-TF.pdf
Availability of 31FMN-BMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
31FMN-BMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 31FMN-BMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-31FMN-BMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)31FMN-BMT-A-TF
Related Links31FMN-B, 31FMN-BMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
31FMN-BMT-A-TF Details Description
Related parts for 31FMN-BMT-A-TF
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112QFP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 4CH 36VFQFPN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.75W datasheet.pdf
STRAIN RELIEF QKE III datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
1000UF 10V 10X10 datasheet.pdf