Aries Electronics, Inc. 32-3513-10H
32-3513-10H picture photo
Mfg. Part Number
32-3513-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-3513-10H.pdf
Availability of 32-3513-10H
QUANTITY
32-3513-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-3513-10H
Internal Part NumberEIS-32-3513-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-3513-10H
Related Links32-35, 32-3513-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-3513-10H Details Description
Related parts for 32-3513-10H
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
WH PTCH PNL LABEL .625"X .334" datasheet.pdf
CABLE DSUB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
AM63515T104 STOP CONN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 1600VDC datasheet.pdf