Aries Electronics, Inc. 32-3513-10H
32-3513-10H picture photo
Mfg. Part Number
32-3513-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-3513-10H.pdf
Availability of 32-3513-10H
QUANTITY
32-3513-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-3513-10H
Internal Part NumberEIS-32-3513-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-3513-10H
Related Links32-35, 32-3513-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-3513-10H Details Description
Related parts for 32-3513-10H
RES SMD 30K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf