Aries Electronics, Inc. 32-6518-10E
32-6518-10E picture photo
Mfg. Part Number
32-6518-10E
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-6518-10E.pdf
Availability of 32-6518-10E
QUANTITY
32-6518-10E Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-6518-10E
Internal Part NumberEIS-32-6518-10E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-6518-10E
Related Links32-65, 32-6518-10E Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-6518-10E Details Description
Related parts for 32-6518-10E
BOARD EVALUATION AD9287 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 200V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 10M 22AWG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
TRANS NPN 1=20PCS datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 2POS datasheet.pdf