Aries Electronics, Inc. 32-C182-11
32-C182-11 picture photo
Mfg. Part Number
32-C182-11
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C182-11.pdf
Availability of 32-C182-11
QUANTITY
32-C182-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C182-11
Internal Part NumberEIS-32-C182-11
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C182-11
Related Links32-C1, 32-C182-11 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C182-11 Details Description
Related parts for 32-C182-11
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 6-TDFN datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V QFN 2X2 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK NON-INSUL 50PC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 14-SOIC datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf