E-Switch 320E11GRY
320E11GRY picture photo
Mfg. Part Number
320E11GRY
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V
Datasheet Download
320E11GRY.pdf
Availability of 320E11GRY
QUANTITY
320E11GRY Order Process
Ship out your order
Specifications of 320E11GRY
Internal Part NumberEIS-320E11GRY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS Information320 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
Series320
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.025A @ 50VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins9.95mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.40mm x 12.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force135gf
Ingress Protection-
FeaturesGray Cap
Actuator MaterialPolycarbonate (PC)
Switch Travel0.60mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)320E11GRY
Related Links320E, 320E11GRY Datasheet, E-Switch Distributor
320E11GRY Details Description
Related parts for 320E11GRY
MOSFET N-CH 500V 11A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD PROTECTED 16DIP datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+24S+3ACP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
D4NS-8FF datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf