Bourns Inc. 3214W-1-502G
3214W-1-502G picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-502G
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-502G.pdf
Availability of 3214W-1-502G
QUANTITY
3214W-1-502G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-502G
Internal Part NumberEIS-3214W-1-502G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-502G
Related Links3214W-, 3214W-1-502G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-502G Details Description
Related parts for 3214W-1-502G
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W SMB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
MA-1(AC ONLY),1NC,10M CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf