Bourns Inc. 3214X-1-105E
3214X-1-105E picture photo
Mfg. Part Number
3214X-1-105E
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214X-1-105E.pdf
Availability of 3214X-1-105E
QUANTITY
3214X-1-105E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214X-1-105E
Internal Part NumberEIS-3214X-1-105E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214X-1-105E
Related Links3214X-, 3214X-1-105E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214X-1-105E Details Description
Related parts for 3214X-1-105E
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER ECL 2:1 5V 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED AMBER 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
15000UF 16V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf