Vishay Thin Film PHP00805H74R1BST1
PHP00805H74R1BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H74R1BST1
Brief Description
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H74R1BST1.pdf
Availability of PHP00805H74R1BST1
QUANTITY
PHP00805H74R1BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H74R1BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H74R1BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H74R1BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H74R1BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H74R1BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H74R1BST1
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH LSZH OM2+ 10M datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
ACTUATOR SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 130MA 1.8 OHM datasheet.pdf