Bourns Inc. 3214X-1-205E
3214X-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3214X-1-205E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214X-1-205E.pdf
Availability of 3214X-1-205E
QUANTITY
3214X-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214X-1-205E
Internal Part NumberEIS-3214X-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3214 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214X-1-205E
Related Links3214X-, 3214X-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214X-1-205E Details Description
Related parts for 3214X-1-205E
IC 24BIT DELTA-SIGMA ADC 28-SSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/RED/RED 5V datasheet.pdf
BOARD EVAL 73S1217F CBL/DOC/CD datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH SLIC 150V 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf