Bourns Inc. 3214X-2-502E
3214X-2-502E picture photo
Mfg. Part Number
3214X-2-502E
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214X-2-502E.pdf
Availability of 3214X-2-502E
QUANTITY
3214X-2-502E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214X-2-502E
Internal Part NumberEIS-3214X-2-502E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214X-2-502E
Related Links3214X-, 3214X-2-502E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214X-2-502E Details Description
Related parts for 3214X-2-502E
CONVERTER DC/DC 12V 30W OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 890MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 13A/27A 8PQFN datasheet.pdf
RES 16.93K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf